Drogowa dyrekcja poinformowała, że w ramach weryfikacji została sprawdzona kondycja całego konsorcjum oraz stan prawno-ekonomiczny każdego z współkorsoncjantów. Zarówno przedstawiciele konsorcjum, jak i partnerzy (w tym DSS), złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że spełniają oni wszystkie warunki, czyli m.in. nie zalegali z opłatami podatków, składkami ZUS, a firmy nie znajdowały się w stanie upadłości ani likwidacji.

Ponadto GDDKiA sprawdziła kondycję finansową jednego z współkorsoncjantów – firmy Dolnośląskie Surowce Skalne. GDDKiA „uzyskała potwierdzenie linii kredytowej wskazującej na zabezpieczenie przez DSS środków wystarczających na sfinansowanie budowy, a także wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Skarbu Państwa o uzyskanie informacji dotyczących wiarygodności finansowej spółki DSS. Pozyskane z Ministerstwa Skarbu informacje nie dawały GDDKiA podstaw do wykluczenia firmy DSS z postępowania” – informuje drogowa dyrekcja.

W efekcie przeprowadzonej procedury weryfikacyjnej, która potwierdziła zdolność konsorcjum do realizacji kontraktu, otrzymało ono kontrakt na realizację zamówienia.