Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nowa obwodnica może odciążyć śródmieście Gdańska o 12-14 tys. pojazdów na dobę, w tym najbardziej uciążliwy ciężki ruch tranzytowy. Kierowcy jadący DK7 z kierunku Warszawy w stronę Półwyspu Helskiego nie będą musieli wjeżdżać do centrum Gdańska, ale w Koszwałach zjadą na drogę ekspresową, którędy szybko przejadą na trasę S6 i pojadą dalej w kierunku Helu, Władysławowa czy Łeby. 

„Nowa droga połączy autostradę A1, drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta i wyprowadzi ruch bezpośrednio w kierunku Warszawy. Jej znaczenie komunikacyjne ma wymiar nie tylko regionalny, ale ma również bardzo istotne znaczenie w układzie drogowym całego kraju. Właśnie ta droga sprawnie skomunikuje Trójmiasto ze Szczecinem, Łodzią i Warszawą” – informuje drogowa dyrekcja.

Najdłuższa estakada w Polsce

W ramach Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska powstał m.in. oddany do użytku 17,9-kilometrowy fragment dwupasmowej drogi ekspresowej, a także 19 obiektów inżynierskich, w tym najdłuższa estakada w Polsce o długości 2780 m. Inwestycja to także 5 węzłów drogowych: Gdańsk Południe (Straszyn), Gdańsk Lipce, Gdańsk Port (Olszynka), Gdańsk Wschód (Przejazdowo), Żuławy Zachód (Koszwały). Z uwagi na trwające jeszcze prace nie będzie otwarty węzeł Gdańsk Lipce, czyli zjazd do Traktu w. Wojciecha. Nie można jeszcze zjeżdżać na węźle Gdańsk Olszynka, gdyż nie ma tam połączenia obwodnicy z budowaną Trasą Sucharskiego. 

Koszt inwestycji wyniósł ponad 1 mld 580 mln zł. Projekt finansowany był ze środków  Krajowego Funduszu Drogowego, zaś w 85% z Unii Europejskiej w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja powstała na zlecenie GDDKiA, zaś wykonawcą - konsorcjum firm Bilfinger Berger Budownictwo SA (lider) i Wakoz sp. z o.o. Z powodów finansowych spółka Wakoz wiosną br. wycofała się z inwestycji, więc Bilfinger Berger kończy budowę trasy samodzielnie.

Więcej na temat POG przeczytasz w tekście Obwodnica Gdańska z najdłuższą w kraju estakadą.