Prawdopodobną przyczyną obniżenia niwelety na krótkim, czterdziestometrowym odcinku drogi (z 18 km całej trasy) jest niedogęszczenie dolnych warstw nasypu drogowego. Miejsce to pokrywa się z dawnym stanowiskiem do nasuwania konstrukcji estakady. W trakcie formowania nasypu w tym obszarze prawdopodobnie doszło do błędu wykonawczego, wskutek czego wystąpiły osiadania po ułożeniu nawierzchni, w trakcie eksploatacji drogi.

Wyniki badań potwierdzają wcześniejszą opinią specjalistów z Politechniki Gdańskiej (w składzie dr hab. inż. Adam Bolt i dr inż. Grzegorz Horodecki), sprawujących nadzór naukowy nad realizowaną inwestycją: „Prawdopodobną przyczyną powstania deformacji może być lokalne niedogęszczenie gruntu w początkowej fazie wznoszenia nasypu, co przełożyło się na wystąpienie osiadań w początkowej fazie użytkowania obiektu”. Wykonawca został wezwany do przedstawienia programu naprawczego, który po akceptacji i niezbędnych uzgodnieniach niezwłocznie zostanie zrealizowany na koszt Wykonawcy. Program powinien przewidzieć wzmocnienie nasypu i wykonanie nowej nawierzchni.

Wszystkie działania naprawcze prowadzące do powrotu do wartości określonych w specyfikacji technicznej zostaną wykonane przez Wykonawcę tej inwestycji – firmę Bilfinger Berger. Prace będą się odbywały „pod ruchem” - nie przewidujemy zamykania drogi dla samochodów. Doraźnie do czasu przeprowadzenia docelowej naprawy jedni – mając na uwadze komfort podróżowania - zostało wydane polecenie wykonawcy ułożenia nakładki bitumicznej w miejscu obniżenie niwelety, w celu uzyskania równości podłużnej nawierzchni. Prace będą prowadzone nocą, by zminimalizować utrudnienia w ruchu.

Przeprowadzony w miejscu obniżenia niwelety drogi audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego wykazał, że miejsce to nie ma wpływu na bezpieczeństwo jej użytkowania. Zgodnie z zaleceniem audytora odcinek został specjalnie oznakowany znakiem A-11 „nierówna droga”, ale bez wprowadzenia dodatkowego limitu prędkości.