W ramach prac powstała dwujezdniowa droga klasy S o długości 23,7 km (wraz z włączeniem do obecnego przebiegu DK17 oraz łącznicą na węźle Kurów Zachód w ciągu S12). Ponadto wybudowano m.in. 20 obiektów inżynierskich (7 mostów, 13 wiaduktów drogowych, 31 przejść dla zwierząt i płazów). Do tego na 7,4-kilometrowym odcinku przebudowano kolidującą z drogą linię energetyczną 400 kV. Ze względu na obecność na terenie inwestycji zbiornika wód podziemnych należało zbudować szczelny system odwodnienia o łącznej długości 16,5 km wraz z 12 zbiornikami retencyjnymi i 7 infiltracyjnymi.

Po obu stronach drogi na wysokości miejscowości Markuszów powstały również Miejsca Obsługi Podróżnych.
„Wjazd na drogę ekspresową możliwy jest poprzez węzły:

  • Kurów Zachód (robocza nazwa Sielce) na przecięciu z projektowaną drogą ekspresową S12 (odc. Puławy – węzeł Kurów Zachód) i istniejącą DK17;
  • Kurów Wschód (Kurów) – na przecięciu z drogą powiatową nr 1514L;
  • Nałęczów (Przybysławice) – na przecięciu z przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 826;
  • Jastków (Bogucin) – na przecięciu z istniejącą DK12/17" - podaje GDDKiA.

 

Koszt inwestycji, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, wyniósł około 785 mln zł. Prace realizowało od marca 2011 r. konsorcjum konsorcjum Mota – Engil Polska Central Europe z siedzibą w Krakowie (lider) wraz z partnerami: Mota – Engil Engenharia e Construcao Portugalia, Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Lubartów, Komunalnym Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Lublina i Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Puławy.