Jakie odcinki dróg przyłączą do systemu ViaTOLL

Od września systemem ViaTOLL objęte zostaną: A1 od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód; A1 Świerklany – Gorzyczki (granica państwa); A4 od węzła Jarosław Zachód do węzła Korczowa; S8 – odcinki pomiędzy węzłami: Syców Wschód i Wieluń oraz Łask i Rzgów; S14 – odcinek pomiędzy węzłami Pabianice Północ – Róża; S19 pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód – Świlcza; DK90 pomiędzy m. Jeleń (od skrzyżowania z DK91) a Baldram (od skrzyżowania z DK55); most na Wiśle k. Kwidzyna.

Od października systemem ViaTOLL objęte zostaną: A1 pomiędzy węzłami Włocławek Zachód – Kowal; A4 pomiędzy węzłami Dębica Wschód – Rzeszów Północ.

W których województwach będzie najwięcej i najmniej płatnych odcinków dróg?

Po rozszerzeniu systemu ViaTOOL na kolejne odcinki dróg najwięcej tras płatnych znajdzie się na Dolnym Śląsku (339 km) i w woj. łódzkim (338 km). Najmniej płatnych dróg jest na Lubelszczyźnie (37,5 km) oraz na Podlasiu (7 km).

W 2018 r. ViaTOOL obejmie 7 tys. km dróg w Polsce

System elektronicznego poboru opłat ViaTOLL działa od 3 lipca 2011 r. Na początku obejmował blisko 1570 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Zgodnie z planami rządu do końca 2018 r. system obejmie łącznie 7 tys. km dróg w Polsce.