• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Via Carpatia - międzynarodowa współpraca

Konferencja ws. współpracy dot. rozwoju tzw. szlaku rozwoju państw Europy środkowo-wschodniej


Opublikowano: 04-03-2016 Źródło: GDDKiA

Celem utworzenia międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia jest połączenie północnej i południowej części Europy poprzez integrację systemów transportowych Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji.


Przebieg szlaku Via Carpatia. Źródło: GDDKiA Przebieg szlaku Via Carpatia. Źródło: GDDKiA

3 marca w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja w sprawie dalszej współpracy w rozwoju korytarza oraz aktualizacji jego przebiegu. Poza stroną polską wzięli w niej udział ministrowie transportu oraz przedstawiciele państw, przez które przebiega szlak Via Carpatia (Węgry, Ukraina, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Litwa, Turcja).

Via Carpatia szlakiem rozwoju państw Europy środkowo-wschodniej

Otwierając konferencję, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział: Nasze wspólne zaangażowanie pozwala na budowanie szkieletu komunikacyjnego, dzięki któremu państwa uczestniczące w projekcie będą mogły się rozwijać. Ta inicjatywa wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej i terytorialnej Unii Europejskiej.

Polska i kilka innych krajów środkowoeuropejskich uczestniczy w rozbudowie szlaku. W 2013 r. Via Carpatia została uwzględniona jako element sieci TEN-T.

Podczas wczorajszej konferencji przedstawiciele uczestniczących w projekcie państw podpisali deklarację w sprawie dalszej współpracy w rozwoju korytarza oraz aktualizacji jego przebiegu.

Przebieg szlaku Via Carpatia. Źródło: GDDKiA Przebieg szlaku Via Carpatia. Źródło: GDDKiA

Via Carpatia na terenie Polski

Na terenie Polski w międzynarodową trasę Via Carpatia wpisują się takie odcinki dróg, jak: S61, DK8, S19 pomiędzy m. Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

GDDKiA przypomina, że Szlak drogowy Via Carpatia w Polsce w większości został włączony do sieci kompleksowej TEN-T. Odcinek Lublin–Rzeszów, ze względu na wysoki poziom ruchu, został zakwalifikowany do drogowej sieci bazowej TEN-T. Wyjątkiem jest odcinek drogi krajowej nr 8: Augustów–Korycin, który nie został włączony przez Komisję Europejską do sieci TEN-T z uwagi na uwarunkowania środowiskowe.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia