Dla polskiej infrastruktury drogowej to złoty okres, ponieważ nigdy wcześniej w kraju nie było aż tak dużych środków na tego rodzaju realizacje. Równocześnie też przyczyniły się one do znacznej poprawy finansowej i rozwoju firm w sektorze związanym z budową dróg. Począwszy od producentów poprzez dostawców aż do wykonawców, wiele firm znacznie poprawiło swoje wyniki finansowe. Ponadto, wokół tych wszystkich realizacji rozwinęło się czy powstało wiele firm, które świadczą usługi dodatkowe, bezpośrednio nie mające nic wspólnego z drogownictwem. Dzięki realizacji projektów drogowych Polska obronną ręką wyszła też z niedawnego kryzysu ekonomicznego, który przyczynił się do spustoszeń w wielu firmach na całym świecie.

Jak informuje PAP, kwota około 45 mld zł, zainwestowane w okresie od 2008 r. przez GDDKiA wpłynęła na utworzenie blisko 100 tys. stałych miejsc pracy w firmach wykonawczych, podwykonawczych czy producenckich, co równocześnie złagodziło stopień bezrobocia w kraju.

Przez ostatnie 1,5 roku udało się podpisać umowy, na podstawie których powstanie ponad 1,6 tys. km dróg, a w tym autostrad, dróg ekspresowych oraz obwodnic miast. Przekładając to na poszczególne kategorie dróg, umowy zawarto na budowę ponad 700 km autostrad, 900 km dróg ekspresowych i 20 obwodnic.

Aktualnie budowane jest więcej niż 500 km autostrad, około 340 km dróg ekspresowych, 135 km obwodnic, zaś na 75 km dróg krajowych prowadzona jest przebudowa i modernizacja.

Równocześnie też od 2008 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała dla ruchu ponad 935 km nowych dróg, z czego 180 km stanowią autostrady, 315 km - drogi ekspresowe i 90 km - obwodnice.