Na podstawie przeprowadzonych badań GDDKiA stwierdza, że ponad 90% spękań, powstałych na budowanych odcinkach autostrad, jest wynikiem błędów budowlanych, nieprawidłowo wykonanych połączeń technologicznych warstw nawierzchni oraz nieprawidłowych nacięć piłą warstw asfaltu.

Niedostatki budowlane pojawiły się w czasie występowania trudnych warunków atmosferycznych, a konkretnie bardzo niskich temperatur. Ich następstwa można obserwować na najbardziej „wątłych” fragmentach konstrukcji, w szczególności tam, gdzie warstwy nie zostały uszczelnione, a nacięcia wykonane piłą były za głębokie. „Spiętrzenie naprężeń doprowadziło do niekontrolowanego rozciągnięcia nawierzchni, a w rezultacie powstały spękania. Skala problemu jest wynikiem konsekwentnej niechlujności wykonawców - braku uszczelnienia złącza technologicznego, przecięcia niżej leżącej warstwy  nawierzchni, dopuszczenia ruchu pojazdów ciężkich po niedokończonej drodze” - informuje GDDKiA.

Zdaniem specjalistów spękanie nie pojawiłyby się, gdyby krawędzie nawierzchni zostały oczyszczone po zakończonym etapie pracy i zostały odpowiednio docięte, a przerwy technologiczne uszczelnione. Dodatkowo też na taki stan rzeczy wpłynęło nieprawidłowe dysponowanie ciężkim sprzętem budowlanym po nie do końca zbudowanej nawierzchni, co dodatkowo przyczyniło się do destrukcji.