W ubiegłym roku laboratoria GDDKiA przeprowadziły w sumie ponad 60 tys. badań. Zwrócono szczególną uwagę na prace realizowane w ramach największych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak autostrady i drogi ekspresowe. Po analizie wszystkich wyników badań powstało zestawienie prezentujące wykonawców w zakresie jakości robót za rok 2011.

Jak informuje GDDKiA, zostało ono oparte na „wskaźniku stanowiącym procent złych wyników w ogóle badań prowadzonych na kontraktach robót budowlanych danej firmy. (…) Wyniki przedstawiają jedynie wycinek działalności firm ujętych w zestawieniu, a samo zestawienie obejmuje jedynie część spośród wykonawców realizujących kontrakty drogowe na zlecenie GDDKiA”. Kolejność firm w zestawieniu nie uwzględnia ilości kontraktów realizowanych przez każdą z firm.

Na szóstym miejscu w zestawieniu znajduje się firma DSS, która niedawno zbankrutowała. Jak uważają specjaliści, taki ranking wprowadza zamęt, gdyż jest to nierzetelna ocena firm. GDDKiA ma inne zdanie. "Podanie do publicznej wiadomości i ujawnienie wszystkich słabych oraz mocnych punktów poszczególnych firm pozwoli na uświadomienie im, jak ważna jest jakość budowanych dróg" – twierdzi Lech Witecki, szef GDDKiA.

Drogowa dyrekcja podkreśla, że systematyczne monitoruje jakość robót, m.in. za pomocą własnych laboratoriów drogowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomiarowy i diagnostyczny, co umożliwia kontrolę jakości realizowanych prac. Laboratoria GDDKiA wykonują co najmniej 10% badań wymaganych przez specyfikację przetargową. 

Następne zestawienie, prezentujące wyniki badań za pierwsze 6 miesięcy 2012 r., zostanie opublikowane w lipcu br.