Jak szybko pojedzie Pendolino?

Podczas testowania maszyny sprawdzane będzie jej zachowanie na polskich torach. Możliwe, że w czasie takiej jazdy testowej pobity zostanie rekord prędkości w kraju - przekroczenie prędkości 280 km na godz. Jazda z pasażerami będzie odbywać się ze zdecydowanie niższą prędkością, a maksymalna dopuszczalna to 250 km/godz. Zakłada się, że po wprowadzeniu go na tory, podróż ze stolicy do Trójmiasta będzie odbywać się z prędkością maksymalną wynoszącą 160 km/godz. Do Krakowa i Katowic ma rozwijać prędkość 200 km/godz. 

Podstawowe parametry Pendolino

Każdy ze składów Pendolino ma siedem wagonów. Długość pociągu to blisko 190 m, a waga - 395,5 ton. Podróżni będą mieć do wyboru dwie klasy, zadbano też o przedziały ekskluzywne (tzw. menedżerskie). Łączna ilość miejsc to 402, z czego 57 w klasie pierwszej i 345 w drugiej. Fotele są rozkładane, każde miejsce jest wyposażone we własne oświetlenie i gniazdko elektryczne. 

Ile będzie kosztować podróż pociągiem Pendolino?

Jak informuje spółka PKP PLK, minimalna cena biletów na przejazd polskim Pendolino wyniesie 49 zł. Obowiązywać będą zniżki ustawowe, co oznacza, że pasażerowie mający do nich prawo, będą jechać taniej.  „Pociągi kategorii EIC Premium będą dla każdego. Sprzedaż biletów będzie bazowała na dynamicznym systemie sprzedaży, tak więc nie będzie jednej sztywnej taryfy, a ceny zaczynające się od 49 zł będą zależały od np. terminu zakupu, godziny przejazdu, popytu czy trasy” - powiedział Marcin Celejewski, członek zarządu PKP Intercity ds. handlowych.

Pendolino - wizualizacja

Zobacz fotogalerię z pierwszego polskiego pociągu Pendolino